Простота і розкіш вітальні в скандинавському стилі

Простота і розкіш вітальні в скандинавському стилі

Перш, ніж приступити до оформлення вітальні в скандинавському стилі, добре було б зрозуміти, в чому його неповторність?
Якщо говорити про особливий, скандинавському стилі в архітектурі, його батьківщиною можна вважати Швецію і, мабуть, Фінляндію, яка завжди слідувала у фарватері шведської культури. Невеликі північні країни з суворим кліматом, мальовничими ландшафтами та працьовитими людьми, неизбалованными легкої життям... Саме Скандинавія стала законодавцем моди в дизайні житла.
Як сталося, що у всіх кінцях планети дизайнери оформляють інтер'єри по-скандинавськи? Ризикнемо стверджувати, що ми знає розгадку цієї таємниці.
В деякому сенсі скандинавський стиль — це виклик театральності і амбітності, на догоду яким дизайнери десятиліттями створювали інтер'єри віталень в палацовому стилі (бароко, ампір, антіка) або в дусі стилізації під певну художню концепцію (лофт, ар-деко, бохо, фолк).
Скандинави, з притаманною їм практичністю, байдужістю до надмірностей, дбайливим ставленням до прекрасної північної природи, умінням цінувати спокій і комфорт, в архітектурі завжди дотримуються єдиної заповіді: все в будинку – для зручності господарів.
Абсолютно за рамками інтересу суворих жителів півночі залишається те, чи викличе захоплення їх вітальня у гостей, головне, щоб самі господарі були щасливі проводити в ній свій час – це і є скандинавський стиль.
Народи, що проживають на Півночі, не схильні до марнотратства: надто важкою працею здобувається все необхідне для життя. Разом з тим, сувора середовище змушує по-особливому цінувати комфорт — тепло, простір, світло, красиві речі.
В ідеальній вітальні в скандинавському стилі немає нічого зайвого, жодних дрібничок, канделябрів і дорогих шаф, але обов'язково присутній великий затишний диван, крісло біля каміна і сам камін (по можливості). Тут не зустрінеш помпезні шпалери і дорогий текстиль, але килим на підлозі приємно гріє ноги, а погляд притягує чудова картина на стіні в дусі сучасного модерну.
Парадоксально те, що інтер'єр вітальні, виконаний, по суті, в традиціях функціонального мінімалізму, сприймається як розкішний, але у тому і полягає місія скандинавського стилю — досягти абсолютного душевного комфорту, не ускладнюючи життя порожніми витратами коштів і сил.
Так, тепер це стало престижно, і навіть дорого, але це не суть стилю, а, скажімо так, побічний ефект популярності.
Чим корисні правила? Якщо не знаєш, як вчинити, досить згадати правило – і вірне рішення прийде саме собою. Нереально обговорити всі нюанси інтер'єру, але можна визначити логіку, принципи скандинавського стилю – і вітальня дивним чином придбає його риси.
Шведи і фіни зневажають плетіння на вікнах. В ідеальному варіанті вікна вітальні в скандинавському стилі повинні бути без палітурок. Важко сказати, чого в цьому більше – прагнення впустити в будинок сонячні промені або бажання безперешкодно милуватися прекрасною природою.
З цим же пов'язана і ставлення до штор. Їх може і не бути. Але якщо штори все ж необхідні, то найчастіше їх роблять у всю висоту, без декоративних надмірностей, з натуральних матеріалів – з льняного полотна, наприклад. На практиці такими шторами часто прикривають рами з палітуркою, які не можна замінити через недоторканності фасаду будівлі. Або вигляд з вікна, який далекий від мальовничого пейзажу.
Трепетне ставлення до штучного освітлення вітальні, вибір світильників розглянемо нижче, у розділі, присвяченому аксесуарів в скандинавському стилі.
Це дуже цікава тема, яка стосується планування, оздоблення, меблів, аксесуарів, але має сенс розглянути всі ці моменти в комплексі.
Вітальня в скандинавському стилі повинна бути настільки просторою, щоб величезний за звичайними мірками диван не видавався занадто великим. Якщо розміри приміщення далекі від ідеальних, вітальню розширюють, поєднуючи з кухнею-їдальнею. Така студійна планування досить ефективно вирішує проблему площі, хоча диван в такому випадку теж підбирають не занадто громіздкий, але обов'язково – зручний і сучасний.
Білі стіни і стеля у вітальні – класика скандинавського стилю, це не тільки прекрасний фон для виразною меблів, рідкісних предметів декору, але і спосіб візуального розширення простору.
Білий колір в інтер'єрі активно використовують для того, щоб уникнути строкатості, що породжує відчуття захаращеності і тісноти. Тому білим може бути і підлогу, і частина меблів, і текстиль. Можна було б сказати, що білого багато не буває, але це не так – в інтер'єрі «скандии» обов'язково присутня колір дерева, каменю і кілька яскравих колірних акцентів – без них втрачається перспектива, а значить – і відчуття простору.
Щоб у вітальні було просторо, вона повинна бути порожньою: тут досить мати диван, столик, затишне крісло, полицю для книг і декоративні аксесуари (шафи геть, речі в будинку слід зберігати в гардеробних і коморах). До речі, згідно з канонами скандинавського стилю, полиці залишаються напівпорожніми – кілька журналів, книг, кошик з пряжею для вязанья і декоративне блюдо для фруктів – що ще потрібно мати під рукою?
У Скандинавії дуже цінують дерево і граніт, взагалі все натуральне, справжнє.
Дерев'яні меблі – саме дерев'яна, природного кольору та текстури, світла соснова або темних порід – обов'язковий елемент інтер'єру вітальні в скандинавському стилі. Дерево присутня і в аксесуарах, особливий шик – невелика мальовнича стіс дров біля каміна.
Дерев'яна підлога може бути як натурального кольору, так і білий. Кам'яна підлога — рідкість, частіше камінь використовують в обробці каміна або в якихось малих архітектурних формах.
Всі види текстилю (штори, оббивка, килим) повинні бути тільки з натуральних волокон: м'якої вовни, льону, бавовни або джуту. Особливий вишукування – яскраві підлогові килими ручної роботи, плетені або в'язані. В якості килима під журнальний столик можна використовувати шкуру оленя або ведмедя.
Шкіра використовується в оббивці дивана, крісла або в якихось декоративних штучках.
Важко сказати, чи можна віднести до природних матеріалів метал, але обійти його увагою не вдасться. В елементах інтер'єру вітальні в скандинавському стилі блискуча сталь присутній обов'язково: ніжки дивана або крісла, стіл, світильник – метал вдало контрастує з деревом
Лаконічна, суто функціональна меблі вітальні – візитна картки скандинавського стилю. У будь-яких елементах оздоблення просто неприпустимі різьблення, ліпнина та інші непотрібні прикрашення.
Виняток може бути зроблено лише для крісла. Старовинне крісло часів короля Генріха, як данина шведської історії (а швидше за все – його копія) органічно вписується в сучасний інтер'єр.
Диван – центр вітальні в скандинавському стилі. Великий, затишний, простої форми. В його основі – прямокутні подушки, часто – дерев'яні підлокітники, але, тим не менш, він дуже зручний, широкий і м'який, готовий прийняти у свої обійми втомленого господаря або велику компанію друзів. Нерідко диван кутовий або їх два, що не виключає присутність крісел та пуфиків. Безумовно, у скандинавській традиції є щось, аналогічне нашому висловом: «краще сидіти, ніж стояти, але краще лежати, ніж сидіти».
Тяга до справжнього знаходить відображення і у відношенні до предметів декору. У кімнаті їх повинно бути небагато, але бажано, щоб це були або оригінальні авторські роботи, або продукти масового виробництва, до яких доклав руку геніальний дизайнер
У ролі виразного декоративного аксесуара може виступити світильник, грати каміна, статуетка сучасного майстра, оригінал картини або художня фотографія. Про світильниках варто сказати особливо. Штучне освітлення має бути достатнім, загальним і одиничним. Найбільш популярні металеві торшери – лаконічні, функціональні, на гнучких штангах. Треба зазначити, що звисають дроти торшерів – не моветон, а маленька характерна деталь, притаманна цьому стилю.

Рубрики: